FRYSK! schools 2019

FRISIAN DRAUGHTS     

The Queen of  all Mind Sports


Contacts: Liuwe Westra, Herbert Tulleken or Marten Walinga. More information can also be found at www.fryskdamjen.nl , www.frysk.info and www.friesdammen.nl


FRYSK!  Primary school championships


28 November 2019, Duhoux, Wirdum, FRYSK! for kids.


Endgametournament 5 against 5 men, 7 rounds

Entree Fee: 10 Euro per team

Each team consists of a maximum of 6 players. If a team has more than 6 players, this team will be split.



Program:

13.00 - 14.30 Round 1-4

14.30 - 14.40 Break

14.40 - 16.00 Round 5-7

16.0                Awarding ceremony


Results:

Group I
1. Eugenia Martinet Valle d'Aosta 5,6 pt
2. St. Gregorius Blauwhuis 4 pt.
3. It Fûnemint Wommels 3,8 pt
4. De Legeaën Sibrandabuorren 3,6 pt.
5. St. Maarten Bolsward 3 pt.


Group II
1. De Legeaën III Sibrandabuorren 3,87 pt.
2. De Legeaën II Sibrandabuorren 3,5 pt.
3. It Fûnemint II Wommels 3,38 pt.
4. De Steven Franeker 3,13 pt.
5. It Fûnemint III Wommels 2 pt


Individual results:
1 Andrea Peirano, Eugenia Martinet 7
2 Lorenzo Schifino, Eugenia Martinet 5.5
3 Adelina Bulat, Eugenia Martinet 5.5
4 Teije Stor, St. Maarten 5
5 Watze Anne Postma, It Funemint 2 5
6 Marco Gemma, Eugenia Martinet 5
7 Marco Giacosa, St Martinet 5
8 Willem Kroon, St. Gregorius 5
9 Martsen Van Der Goot, De Legeaën 1 5
10 Ruben Buma, De Legeaën 2 4.5
11 Doutzen Twijnstra, De Legeaën 3 4
12 Marcus Kroon, St. Gregorius 4
13 Jelte Hoekstra, De Legeaën 2 4
14 Ytzen Hoekstra, De Legeaën 3 4
15 Jorrit Frankena, St. Gregorius 4
16 Rens Bos, It Funemint 2 4
17 Hiske Bos, It Funemint 1 4
18 Jitze Draaisma, De Steven 4
19 Maarten Koopman, It Funemint 1 4
20 Bart Bijstra, De Legeaën 3 4
21 Rients Huitema, De Legeaën 3 3.5
22 Louise Hoekstra, De Steven 3.5
23 Gerrit Kramer, De Legeaën 1 3.5
24 Hedzer Prinsen, St. Maarten 3
25 Lars Salverda, De Steven 3
26 Lute Talsma, It Funemint 3 3
27 Jelmer Bijma, De Legeaën 2 3
28 Jurre Jansen, St. Gregorius 3
29 Klaske Gaastra, It Funemint 1 3
30 Sander Kramer, De Legeaën 2 3
31 Anne Rikst Bakker, De Legeaën 1 3
32 Milan Wispelwey, De Legeaën 1 3
33 Wytze Krikke, De Legeaën 2 3
34 Ruurd van Althuis, St. Maarten 3
35 Elisah de Boer, It Funemint 2 2.5
36 Femke Dijkstra, It Funemint 1 2.5
37 Corne Ebbendorf, It Funemint 2 2
38 Teun Wisman, It Funemint 3 2
39 Ids Delea, It Funemint 3 2
40 Kimberly Engbrenghof, De Steven 2
41 Jurre Spijksma, St. Maarten 2
42 Lieuwe van Der Kamp, St. Maarten 2
43 Julia Dijkstra, It Funemint 3 1